MSI Raider MSI Raider GE68HX 16" FHD+ 144Hz Gaming Laptop Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (89th percentile) 92th
- Strong gpu (86th percentile) 85th
- Strong ram (81th percentile) 85th
- Strong storage (78th percentile) 84th
Cons
- Below average compact (22th percentile) 7th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i9 14900HX |
| Cores | 24 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | RTX 4070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 2.7 kg / 6.1 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | MSI Raider MSI Raider GE68HX 16" FHD+ 144Hz Gaming Laptop | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i9 14900HX | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 32 | 128 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 1024 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 2.7 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 70 | 72 | 90 | - | 74 |