HP HP Flagship 14" HD Student&Business Laptop with AI Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (78th percentile) 99th
Cons
- Below average ram (2th percentile) 5th
- Below average screen (3th percentile) 7th
- Below average storage (8th percentile) 12th
- Below average cpu (9th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | 3.6 GHz others |
| Cores | 4 |
| Frequency | 100 MHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1366 |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.5 kg / 3.2 lbs |
| OS | Windows 11 S |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP HP Flagship 14" HD Student&Business Laptop with AI | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | 3.6 GHz others | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 128 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14" 1366x768 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Windows 11 S | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | 1.5 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 90 | 74 | - |