Lenovo IdeaCentre Tower Luna Grey 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 5 Series 2 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 22 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | mid-tower |
| PSU | 260 |
| Weight | 4.1 kg / 9.1 lbs |
Connectivity
| USB-C Ports | 1 |
| USB Ports | 7 |
| HDMI | 1x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo IdeaCentre Tower | Dell XPS Dell - Tower Plus EBT2250 Desktop, Next-gen XPS | HP OmniDesk HP - OmniDesk Desktop - Intel Core Ultra 7 265F | MSI Aegis MSI Gaming Desktop PC Aegis Z2 C7NVP-1449US AMD | Acer Nitro Acer Nitro 60 N60-640-UR26 Desktop, Intel Core | iBUYPOWER iBUYPOWER - Slate Gaming Desktop PC - Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 5 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 7 7700 | Intel Core i7-14700F | Intel Core i7 14700F |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1024 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | Intel Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Form Factor | mid-tower | mid-tower | Desktop | Tower | Desktop | Desktop |
| Psu W | 260 | 460 | 400 | 750 | 850 | 600 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home Advance | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo IdeaCentre Tower | 91.4 | 46.6 | 59.6 | 94.9 | 39.9 | 71.9 | 89 |
| Dell XPS Tower Plus Compare | 89.7 | 69.9 | 86.3 | 96 | 87.7 | 71.9 | 99.8 |
| HP OmniDesk OmniDesk Compare | 87.5 | 69.9 | 88.5 | 99.6 | 66.1 | 71.9 | 97.6 |
| MSI Aegis Gaming Desktop PC Z2 Compare | 75.1 | 81 | 91.3 | 99.4 | 76.4 | 41.2 | 87.3 |
| Acer Nitro 60 N60-640-UR26 Compare | 83.9 | 74.6 | 79.5 | 82.2 | 93.1 | 36.1 | 88.7 |
| iBUYPOWER Slate Gaming Compare | 83.9 | 69.9 | 84.5 | 98.1 | 59.3 | 30.6 | 99.1 |