Apple iMac 24-inch All-in-One M4 chip Built for Intelligence 10 Core CPU 10 Core GPU Silver 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Apple M4 |
| Cores | 10 |
Graphics
| GPU | M4 GPU |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Unified |
Memory & Storage
| RAM | 24 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | aio |
| Weight | 4.4 kg / 9.8 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| Thunderbolt | 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | macOS Sequoia 15.1 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple iMac 24-inch All-in-One M4 chip Built for Intelligence 10 Core CPU 10 Core GPU | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI EdgeXpert MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Lenovo Legion Lenovo - Legion Tower 5i Gaming Desktop - Intel | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M4 | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 7 265K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 9 7900 |
| RAM (GB) | 24 | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 2048 | 4096 | 1000 | 2048 |
| GPU | Apple M4 GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Form Factor | aio | Desktop | Desktop | Mini | mid-tower | Desktop |
| Psu W | - | 1000 | 850 | 240 | 500 | 850 |
| OS | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple iMac 24-inch All-in-One M4 chip Built for Intelligence 10 Core CPU 10 Core GPU | 57.3 | 11.5 | 58.4 | 88.2 | 39.9 | 99.2 | 99.5 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.9 | 86.3 | 99.4 | 93.1 | 71.9 | 93.8 |
| HP OMEN 45L Gaming Compare | 96.5 | 87.9 | 79.5 | 80 | 93.1 | 71.9 | 99.8 |
| MSI EdgeXpert EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer Compare | 99.1 | 95 | 99.1 | 91.1 | 98 | 41.2 | 85.9 |
| Lenovo Legion Tower 5i Gaming Compare | 87.5 | 74.6 | 88.5 | 99.4 | 59.3 | 71.9 | 99.8 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 | 87.1 |