HP Z6 G5 Z6 G5 A Tower Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen Threadripper 9975WX |
| Cores | 32 |
| Frequency | 4.0 GHz |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Build
| Form Factor | Workstation |
| PSU | 1125 |
| Weight | 13.2 kg / 29.1 lbs |
Connectivity
| Bluetooth | No |
System
| OS | Windows 11 Pro for Workstations |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP Z6 G5 Z6 G5 A Tower | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | MSI EdgeXpert MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Lenovo P Series Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 30J5005MUS | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer | ASUS ROG ROG NUC (2025) Gaming Mini PC with Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen Threadripper 9975WX | Intel Core Ultra 9 285K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 9 285 | AMD Ryzen 9 7900 | Intel Core Ultra 9 |
| RAM (GB) | 64 | 32 | 128 | 64 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| GPU | - | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | Intel Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | Workstation | Desktop | Mini | SFF | Desktop | Mini |
| Psu W | 1125 | 1000 | 240 | 330 | 850 | 330 |
| OS | Windows 11 Pro for Workstations | Windows 11 Home | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HP Z6 G5 Z6 G5 A Tower | 99.1 | 11.5 | 95.5 | 16.9 | 76.4 | 71.9 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.9 | 86.3 | 99.4 | 93.1 | 71.9 |
| MSI EdgeXpert EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer Compare | 99.1 | 95 | 99.1 | 91.1 | 98 | 41.2 |
| Lenovo P Series Ultra Gen 2 Compare | 93.5 | 46.6 | 95.5 | 87.5 | 93.1 | 71.9 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 |
| ASUS ROG NUC Gaming Compare | 92.2 | 87.9 | 79.5 | 85.7 | 93.1 | 41.2 |