Microsoft Surface Pro Microsoft 13" Surface Pro for Business Copilot+ PC Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (98th percentile) 99th
- Strong cpu (95th percentile) 98th
- Strong gpu (95th percentile) 98th
- Strong screen (86th percentile) 94th
Cons
- Below average social proof (30th percentile)
- Below average ram (34th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 268V |
| Cores | 8 |
| GPU | Arc Graphics |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Expandable | No |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular | No |
Features
| Stylus Support | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 1.9 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Pro Microsoft 13" Surface Pro for Business Copilot+ PC | Apple iPad Pro Apple 11" iPad Pro M5 Chip (Standard Glass, 512GB, | Microsoft Surface Pro Microsoft 13" Surface Pro Copilot+ PC (11th | Samsung Galaxy Tab S10 Samsung 12.4" Galaxy Tab S10+ 256GB Multi-Touch | Lenovo Yoga Tab Series Lenovo Yoga Tab Plus | HP GPD Win MAX 2 2025 Handheld Gaming PC with AMD |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 268V | Apple M5 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | MediaTek 9300 | Qualcomm® Snapdragon® 8 Gen 3, QCM8650 | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| RAM (GB) | 32 | 12 | 32 | 12 | 16 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 512 | 1000 | 256 | 256 | 2048 |
| Screen | 13" 2880x1920 | 11" 2420x1668 | 13" 2880x1920 | 12.4" 2800x1752 | 12.7" 2944x1840 | 10.1" 1920x1200 |
| OS | Windows 11 Pro | iPadOS | Windows 11 Home | Android 14 | Android 14 | Windows 11 Home |
| Stylus | true | true | true | true | false | false |
| Cellular | false | false | false | false | false | false |