ASUS TUF Gaming ASUS TUF Gaming VG27VH1B 27" Curved Monitor, 1080P Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | Yes |
| Curvature | 1500 |
Performance
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync |
Color & HDR
| Brightness | 250 nits |
Connectivity
| HDMI Ports | 1 |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Power | 28 |
| Weight | 5.3 kg / 11.8 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ASUS TUF Gaming ASUS TUF Gaming VG27VH1B 27" Curved Monitor, 1080P | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 1920 x 1080 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | VA | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 165 | 240 | 165 | 360 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR10 |