Apple Apple - iMac 24-inch All-in-One - M4 chip - Built for Apple Intelligence - 10 Core CPU - 10 Core GPU - 24GB Memory - 512GB SSD - Silver Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 10 |
Graphics
| GPU | Apple M4 10-core |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 24 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Weight | 4.4 kg / 9.8 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| Thunderbolt | 4x Thunderbolt |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
System
| OS | macOS Sequoia 15.1 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple Apple - iMac 24-inch All-in-One - M4 chip - Built for Apple Intelligence - 10 Core CPU - 10 Core GPU - 24GB Memory - 512GB SSD - Silver | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo T Series Towers Legion Tower 5a Gen 10 (30L AMD) 90YJ001LUS | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | M4 | Intel Core Ultra 7 265K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265 | AMD Ryzen 7 7700X | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 24 | 32 | 128 | 32 | 32 | 96 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | Apple M4 10-core | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | - | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | - | 850 | 240 | 750 | 850 | - |
| OS | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | macOS |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |