Dough Dough Spectrum One Matte 4K 144Hz Gaming Monitor - Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
Color & HDR
| Brightness | 750 nits |
| Color Gamut | DCI-P3 98%, sRGB 100% |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| Speakers | No |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Weight | 7.0 kg / 15.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Dough Dough Spectrum One Matte 4K 144Hz Gaming Monitor - | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 144 | 240 | 165 | 165 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | HDR10 | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR10 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |