ASUS Vivobook S16 16" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (91th percentile) 93th
- Strong cpu (81th percentile) 87th
- Strong ram (70th percentile) 76th
- Strong port (67th percentile) 68th
Cons
- Below average gpu (18th percentile) 18th
- Below average compact (22th percentile) 20th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | 880M |
| Type | integrated |
| VRAM Type | System Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 3200 |
| Panel | OLED |
Connectivity
| HDMI | HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Battery | 75 Wh |
| OS | Windows 11 Home |