MSI Katana 15 HX 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (89th percentile) 93th
- Strong gpu (89th percentile) 88th
- Strong storage (78th percentile) 85th
- Strong port (77th percentile) 81th
Cons
- Below average compact (35th percentile) 25th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i9 14900HX |
| Cores | 24 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 165 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 3 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.4 kg / 5.3 lbs |
| Battery | 75 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | MSI Katana 15 HX 15.6" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i9 14900HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 2000 | 2048 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.6" 2560x1440 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.4 | 1.5 | 1.6 | 2.7 | 1.2 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 75 | 72 | - | 99 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSI Katana 15 HX 15.6" | 93 | 87.6 | 60.9 | 78.2 | 80.6 | 25 | 84.7 | 55.8 | 29.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 | 97.4 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.8 | 98.8 | 84 | 93.3 | 6.8 | 95.2 | 75.6 | 88.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |