Sony ZV-E1 Sony Alpha ZV-E1 Full-Frame Interchangeable Lens Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average sensor (30th percentile) 2th
- Below average video (32th percentile)
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 35.6 x 23.8 mm (Full-Frame) CMOS |
| Megapixels | 12.9 |
| ISO Range | 80 |
| Processor | BIONZ XR |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 10 |
| Max Shutter | 1/8000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
Display & EVF
| Screen Size | 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | Yes |
| EVF Resolution | 1036800 |
Build
| Weather Sealed | Yes |
| Weight | 0.5 kg / 1.0 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
| HDMI | Micro HDMI |
| Hot Shoe | Yes |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Sony ZV-E1 Sony Alpha ZV-E1 Full-Frame Interchangeable Lens | Nikon Z9 Nikon Z 9 FX-Format Mirrorless Camera Body | Sony Alpha 7 Sony a7 IV Mirrorless Camera with 28-70mm | Canon EOS R6 Canon EOS R6 Mark II Body | OM System OM-1 OM SYSTEM OM-1 Mark II Mirrorless Camera | Pentax K-3 Sony a7 V Mirrorless Camera with 28-70mm f/3.5-5.6 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 12.9MP | 45.7MP Full Frame | 33MP Full Frame | 24.2MP Full Frame | 22.9MP Micro Four Thirds | 33MP APS-C |
| AF Points | - | - | 759 | 1000 | 1053 | 759 |
| Burst FPS | 10 | 30 | 10 | 40 | 120 | 30 |
| Video | 4K | 8K | 4K | 4K | 4K | 4K |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | true | true | true | true | true | true |
| Weight (g) | 454 | 1338 | 658 | 590 | 62 | 590 |