HP Creator 14" Omnibook Ultra Flip Creator 2-in-1 Laptop 14.0" Touchscreen Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (87th percentile) 90th
- Strong ram (81th percentile) 86th
- Strong storage (78th percentile) 84th
- Strong port (77th percentile) 76th
Cons
- Below average reliability (27th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 4.8 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 Thunderbolt 4 |
| HDMI | 0 |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| OS | Windows 11 Pro |