Acer Predator Acer - Predator 57" Min LED Curved 120Hz 1ms FreeSync Monitor with HDR 1000 (Display Port,HDMI) - Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 57" |
| Resolution | 7680 x 2160 |
| Panel Type | AMD FreeSync™ Premium |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Curved | Yes |
| Curvature | 1000 |
Performance
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync |
Color & HDR
| Brightness | 400 nits |
| HDR | HDR1000 |
| HDR Support | HDR1000 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| Speakers | Yes |
Features
| Weight | 18.3 kg / 40.3 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Predator Acer - Predator 57" Min LED Curved 120Hz 1ms FreeSync Monitor with HDR 1000 (Display Port,HDMI) - Black | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | Dell UltraSharp Dell UltraSharp 27" 4K HDR 120 Hz Monitor (2-Pack) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 57 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 7680 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | AMD FreeSync™ Premium | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 120 | 240 | 165 | 240 | 360 | 120 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | FreeSync | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | HDR1000 | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR |