MSI Katana 15 HX Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (98th percentile) 99th
- Strong gpu (89th percentile) 92th
- Strong storage (89th percentile) 87th
- Strong cpu (82th percentile) 87th
Cons
- Below average port (7th percentile) 9th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14650HX |
| Cores | 16 |
| Frequency | 5.2 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 96 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
Physical
| OS | Windows 11 Pro |