ViewSonic VP2756A 2K 27 Inch 27" Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 5 |
Color & HDR
| Brightness | 350 nits |
Connectivity
| HDMI Ports | 1 |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
Features
| Webcam | No |
| Touchscreen | No |
| Weight | 4.8 kg / 10.6 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ViewSonic VP2756A 2K 27 Inch 27" | LG UltraGear LG - UltraGear 27" IPS Dual Mode (4K UHD 180Hz, | MSI MPG MSI 32" UHD 4K 240Hz G-Sync Compatible 0.03ms | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | Samsung Odyssey Samsung Odyssey G95C 49" Dual 1440p HDR 240 Hz | BenQ Mobiuz BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 27 | 32 | 32 | 49 | 27 |
| Resolution | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 5120 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | IPS | OLED | OLED | VA | IPS |
| Refresh Rate | 120 | 180 | 240 | 240 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 5 | 1 | 0 | - | 1 | 1 |
| Adaptive Sync | - | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | FreeSync Premium |
| Hdr | - | HDR400 | HDR400 | HDR10 | HDR10+ | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Color | Compact | Display | Feature | Ergonomic | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ViewSonic VP2756A 2K 27 Inch 27" | 80 | 60.6 | 71 | 30.1 | 91.9 | 58.3 | 73.1 | 53.5 |
| LG UltraGear 27" Dual Mode Compare | 89.8 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 94.1 | 99.9 | 97.3 |
| MSI MPG 32" Compare | 99 | 72.4 | 98.7 | 82.4 | 96.5 | 99.9 | 96.7 | 73.7 |
| ASUS ROG Swift 32" Compare | 99.9 | 72.4 | 98.7 | 82.4 | 87.8 | 81.3 | 96.7 | 97.3 |
| Samsung Odyssey G95C 49" Dual Compare | 97.2 | 50.4 | 87.6 | 82.4 | 87.8 | 96.3 | 98.1 | 94.8 |
| BenQ Mobiuz EX271U 27" Compare | 92 | 88.5 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 92.1 | 91.8 | 74 |