Lenovo IdeaPad 14" 1 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (86th percentile) 88th
- Strong reliability (75th percentile) 85th
Cons
- Below average ram (0th percentile) 1th
- Below average screen (3th percentile) 3th
- Below average cpu (4th percentile) 6th
- Below average storage (9th percentile) 14th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Celeron |
| Cores | 2 |
| Frequency | 1.3 GHz |
Graphics
| GPU | UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 4 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1366 |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 1.3 kg / 2.8 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo IdeaPad 14" 1 | Apple MacBook Air Geek Squad Certified Refurbished MacBook Air 13.3" | Dell Inspiron Dell - Inspiron Plus 14" 2.5K Touchscreen Laptop - | ASUS Vivobook ASUS - Vivobook 14 14" FHD+ Laptop - Copilot+ PC - | HP OmniBook X Flip HP - OmniBook X Flip 2-in-1 - Copilot+ PC - 16" 2K | Acer Aspire Acer 14" Aspire 14 AI Laptop Copilot+ PC |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Celeron | Apple M1 | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 | Snapdragon X | AMD Ryzen AI 5 340 | Intel Core Ultra 7 256V |
| RAM (GB) | 4 | 8 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Storage (GB) | 128 | 512 | 512 | 512 | 512 | 1024 |
| Screen | 14" 1366x768 | 13.3" 2560x1600 | 14" 2560x1600 | 14" 1920x1200 | 16" 1920x1200 | 14" 1920x1200 |
| GPU | Intel UHD Graphics | Intel Plus | Qualcomm X1 | Qualcomm X1 | AMD Radeon 840 | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Home | macOS Big Sur 11.0 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.3 | 1.3 | 1.4 | 1.5 | 1.9 | 1.4 |
| Battery (Wh) | - | - | - | - | - | 65 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo IdeaPad 14" 1 | 2.8 | 49 | 0.6 | 41.8 | 5.5 | 84.5 | 16.5 | 13.8 | 75.6 | 87.7 |
| Apple MacBook Air Geek Squad Certified Refurbished 13.3" Laptop M1 chip Compare | 48.7 | 54.7 | 5.6 | 90.5 | 77.5 | 93.5 | 49.1 | 0 | 94.8 | 92.6 |
| Dell Inspiron Plus 14" 2.5K Compare | 95 | 42 | 60.9 | 78.1 | 79.9 | 77.7 | 49.1 | 81.3 | 30.5 | 95.5 |
| ASUS Vivobook 14" Compare | 90.6 | 42 | 71.3 | 98.5 | 59.8 | 76.2 | 49.1 | 67.3 | 55.7 | 95.5 |
| HP OmniBook X Flip OmniBook X Flip 2-in-1 16" 2K Touch-Screen Compare | 76.5 | 61.9 | 71.8 | 95.8 | 66.4 | 21.9 | 49.1 | 67.3 | 30.5 | 97.4 |
| Acer Aspire 14" Compare | 69 | 66.7 | 72.4 | 95.8 | 59.8 | 79.5 | 84.7 | 1.6 | 9.1 | 91.1 |