ASUS TUF Gaming 16" i7-14650HX Beat Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (89th percentile) 93th
- Strong gpu (83th percentile) 91th
- Strong cpu (82th percentile) 88th
- Strong ram (81th percentile) 87th
Cons
- Below average compact (6th percentile) 5th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14650HX |
| Cores | 16 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 6 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 4.3 kg / 9.6 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ASUS TUF Gaming 16" i7-14650HX Beat | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 14650HX | Apple M5 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 2048 | 4096 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 4.3 | 1.5 | 2.7 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | 99 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS TUF Gaming 16" i7-14650HX Beat | 88.3 | 83.8 | 86.9 | 70.1 | 59.8 | 5.4 | 92.5 | 42.3 | 55.8 | 91.2 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 99.6 | 94.8 | 99.4 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.8 | 98.8 | 84 | 93.3 | 6.8 | 95.2 | 91.9 | 75.6 | 88.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |