Lenovo ThinkBook Series ThinkBook 16 Gen 7 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 76th
- Strong port (67th percentile) 71th
Cons
- Below average storage (20th percentile) 28th
- Below average cpu (35th percentile) 33th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7533HS |
| Cores | 6 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI® 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) Headphone / mic combo |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
Physical
| Weight | 1.7 kg / 3.7 lbs |
| Battery | 45 Wh |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkBook Series ThinkBook 16 Gen 7 | Apple MacBook Pro 14-inch MacBook Pro - Apple M5 chip with 10-core | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7533HS | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 256 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme | Apple M4 GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.7 | 1.6 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 45 | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo ThinkBook Series ThinkBook 16 Gen 7 | 50 | 71.1 | 66.9 | 70.1 | 59.8 | 28 | 32.9 | 75.6 |
| Apple MacBook Pro 14-inch M5 chip Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 84 | 96.9 | 70.4 | 72.3 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 89.7 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 72.3 | 55.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |