Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop 16" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (95th percentile) 97th
- Strong gpu (92th percentile) 91th
- Strong screen (87th percentile) 90th
- Strong ram (81th percentile) 87th
Cons
- Below average reliability (8th percentile) 9th
- Below average compact (16th percentile) 12th
- Below average port (29th percentile) 35th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Cores | 20 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | 5070 Ti |
| Type | discrete |
| VRAM | 12 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 240 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 2.3 kg / 5.1 lbs |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop 16" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 2000 | 2048 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.3 | 1.5 | 1.6 | 2.7 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 99 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop 16" | 96.7 | 89.7 | 86.9 | 34.7 | 90.9 | 11.9 | 76.6 | 9.1 | 78 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 | 97.4 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.8 | 98.8 | 84 | 93.3 | 6.8 | 95.2 | 75.6 | 88.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |