ASUS TUF Gaming F16 FX607 16" Mecha Gray 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong port (100th percentile) 100th
- Strong gpu (73th percentile) 77th
Cons
- Below average compact (17th percentile) 13th
- Below average storage (34th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 13620H |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | RTX 4050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 6 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 4 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 2.2 kg / 4.9 lbs |
| Battery | 56 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ASUS TUF Gaming F16 FX607 16" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 13620H | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 | Apple (10-Core) | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.2 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 56 | 72 | 75 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS TUF Gaming F16 FX607 16" | 73.7 | 77.2 | 67.2 | 99.7 | 69.6 | 13.3 | 49.1 | 55.8 | 45.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |