Sony Alpha 1 Sony a1 Mirrorless Camera Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average sensor (30th percentile)
- Below average video (32th percentile)
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 35.9 x 24 mm (Full-Frame) Stacked CMOS |
| Size | 35.9 x 24 mm" |
| Megapixels | 50.1 |
| ISO Range | 100 |
Autofocus
| AF Points | 759 |
| AF Type | Phase Detection: 759Contrast Detection: 425 |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 30 |
| Burst (Electronic) | 30 |
| Max Shutter | 1/32000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 8K |
| 4K FPS | 120 |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
| RAW Video | Yes |
| Codec | H.264 |
Display & EVF
| Screen Size | 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | No |
| EVF Resolution | 1440000 |
Build
| Weather Sealed | Yes |
| Weight | 0.6 kg / 1.4 lbs |
| Battery Life | 430 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
| HDMI | HDMI |
| Hot Shoe | Yes |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Sony Alpha 1 Sony a1 Mirrorless Camera | Sony Alpha 1 Sony a1 II Mirrorless Camera with 16-35mm f/2.8 | Nikon Z6 Nikon Z6 III Mirrorless Camera with 28-400mm f/4-8 | Canon EOS R6 Canon EOS R6 Mark III Mirrorless Camera with | Fujifilm X-T5 FUJIFILM X-T5 Mirrorless Camera (Silver) | Panasonic LUMIX GH7 Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 50.1MP 35.9 x 24 mm | 50.1MP Full Frame | 24.5MP Full Frame | 32.5MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds |
| AF Points | 759 | 759 | 299 | 1053 | 425 | 315 |
| Burst FPS | 30 | 30 | 20 | 40 | 15 | 75 |
| Video | 8K @120fps | 8K @120fps | 5K @120fps | 6K @120fps | 6K @60fps | 5K |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | true | false | true | false | true | false |
| Weight (g) | 635 | 658 | 669 | 590 | 476 | 726 |