Lenovo T Series 16" ThinkPad T16 Gen 4 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (91th percentile) 93th
- Strong port (85th percentile) 84th
- Strong storage (78th percentile) 83th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 860 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 400 nits |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x USB-C® (Thunderbolt™ |
| HDMI | HDMI® 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.8 kg / 3.9 lbs |
| Battery | 86 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |