BenQ BenQ GW2786TC Office USB hub Monitor 27" 1080p | Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 5 |
Color & HDR
| Brightness | 250 nits |
| Color Gamut | 99% sRGB |
Connectivity
| HDMI Ports | 1 |
| Thunderbolt | 65 W |
| Speakers | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Power | 120 |
| Weight | 7.9 kg / 17.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | BenQ BenQ GW2786TC Office USB hub Monitor 27" 1080p | | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | Dell UltraSharp Dell UltraSharp 27" 4K HDR 120 Hz Monitor (2-Pack) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 1920 x 1080 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 100 | 240 | 165 | 240 | 360 | 120 |
| Response Time Ms | 5 | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR |