AMD Mini PC GEEKOM A5 Mini PC with AMD Ryzen 5 7430U, 3-Year Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U |
| Cores | 1 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | Radeon Vega 10 Mobile |
| Type | discrete |
| VRAM | 16 GB |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Mini |
| Weight | 1.0 kg / 2.2 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
System
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | AMD Mini PC GEEKOM A5 Mini PC with AMD Ryzen 5 7430U, 3-Year | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | AMD Radeon Vega 10 Mobile | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | Mini | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | - | 850 | 240 | 750 | - | - |
| OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS |