Samsung Galaxy S10 SM-G973 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 |
| Resolution | 3040 x 1440 |
Performance
| Processor | Exynos 9820 Octa (8 nm) |
| Processor Model | Exynos 9820 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Speed | 2.8 |
| RAM | 8 MB |
| Storage | 128 GB |
Camera
| Main Camera | 12 |
| Camera Count | 3 |
| Front Camera | 10 |
| Video | 4K |
Battery & Charging
| Battery | 3400 Wh |
| Connector | 3.1, Type-C 1.0 reversible conne |
Connectivity
| 5G | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible conne |
| SIM | Nano SIM |
Design & Build
| Weight | 0.2 kg / 0.3 lbs |
| Fingerprint | In-display |
| Face Recognition | No |
| OS | Android 9.0 Pie |
| Headphone Jack | Yes |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Samsung Galaxy S10 SM-G973 | Samsung Samsung Galaxy S26 SM-S948UZKEXAA | Motorola Moto G PB6V0014US | Google Google Pixel 10 GA09899-US | OnePlus OnePlus 15 5011116281 | Apple Unlocked iPhone 15/15 Plus MTLY3LL/A |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.1 | 6.9 | 6.7 | 6.3 | 6.8 | 6.1 |
| Display Type | - | OLED | AMOLED | OLED | OLED | OLED |
| Refresh Rate | - | 120 | 120 | 120 | 120 | 60 |
| Processor | Exynos 9820 | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon® 6 Gen 3 Mobile Platform | 3.78 GHz | 8 Elite Gen 5 | A16 |
| RAM (GB) | 8 | 12 | 8 | 16 | 16 | - |
| Storage (GB) | 128 | 512 | 1024 | 256 | 512 | 128 |
| Rear Camera Mp | 12 | 200 | 50 | 50 | 50 | 48 |
| Front Camera Mp | 10 | 12 | 32 | 42 | 32 | - |
| Battery Capacity Mah | 3400 | 5000 | 5000 | 4870 | 7300 | - |
| Charging Wattage | - | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | - | true | true | false | - | - |
| Five (g) | false | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | - | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | - |
| Operating System | Android 9.0 Pie | Android 16 | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 17 |