ASUS Vivobook ASUS Vivobook 16 AI Powered Laptop 16.0" IPS WUXGA Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 330 |
| Cores | 4 |
| Frequency | 4.5 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ASUS Vivobook ASUS Vivobook 16 AI Powered Laptop 16.0" IPS WUXGA | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 5 330 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | - | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 90 | 74 | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |