NVIDIA MTG Khuno Gaming Tower PC- Intel Core i5-8th Gen, Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | 4.4 GHz core_i5 |
| Cores | 4 |
| Frequency | 4.4 GHz |
Graphics
| GPU | RTX 1660 |
| Type | discrete |
| VRAM | 6 GB |
| VRAM Type | GDDR5 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR3 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Build
| Form Factor | Tower |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 5 |
System
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | NVIDIA MTG Khuno Gaming Tower PC- Intel Core i5-8th Gen, | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | 4.4 GHz core_i5 | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1660 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | Tower | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | - | 850 | 240 | 750 | - | - |
| OS | Windows 11 | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS |