Lenovo Personal Laptop: 14" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 75th
- Strong storage (65th percentile) 75th
Cons
- Below average port (29th percentile) 33th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 840 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
Physical
| Weight | 3.6 kg / 8.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |