Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 14.0" Touch Screen AMD Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong port (99th percentile) 97th
- Strong compact (79th percentile) 78th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
- Below average gpu (18th percentile) 19th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 7735U |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | 680M |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 45% NTSC |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.2 lbs |
| Battery | 47 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 14.0" Touch Screen AMD | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 7 7735U | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 16 | 128 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 512 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | AMD Radeon Graphics 680M | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | 47 | 70 | 72 | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |