MSI MSI PRO DP180 14ANVP-1002US Desktop Computer - Review
نظرة عامة
الأداء
المزايا والعيوب
Pros
Cons
المواصفات التقنية
المواصفات الكاملة
Processor
| CPU | Intel Core i7 |
| Cores | 64 |
| Frequency | 5.4 GHz |
| L3 Cache | 33 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Build
| Form Factor | Mini |
| PSU | 500 |
| Weight | 7.6 kg / 16.7 lbs |
Connectivity
| HDMI | 1 x D-Sub / 1 x DisplayPort 1.4 / 1 x HDMI 2.0b |
| DisplayPort | 1 x D-Sub / 1 x DisplayPort 1.4 / 1 x HDMI 2.0b |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | 2.5Gbps + 1Gbps |
System
| OS | Windows 11 Pro |
القيمة مقابل السعر
مقارنة بالمنافسين
| Spec | MSI MSI PRO DP180 14ANVP-1002US Desktop Computer - | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo T Series Towers Legion Tower 5a Gen 10 (30L AMD) 90YJ001LUS | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 | Intel Core Ultra 7 265K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265 | AMD Ryzen 7 7700X | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 | 96 |
| Storage (GB) | 2048 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | Mini | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | 500 | 850 | 240 | 750 | 850 | - |
| OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | macOS |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |