Lenovo Personal Laptop: 14" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 75th
- Strong storage (65th percentile) 75th
Cons
- Below average port (29th percentile) 33th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 840 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
Physical
| Weight | 3.6 kg / 8.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo Personal Laptop: 14" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon 840 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 3.6 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo Personal Laptop: 14" | 57.7 | 59.9 | 71.2 | 33 | 48.5 | 56.2 | 75.3 | 74.7 | 75.2 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 81.6 | 19.9 | 67.7 | 89.9 | 96.6 | 74.4 | 94.8 | 94.7 | 95.1 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 89.9 | 89.3 | 94 | 96.6 | 93.7 | 76.2 | 70.8 | 53.8 | 95.1 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 67 | 64.8 | 85.8 | 89.9 | 93.1 | 85.2 | 70.8 | 74.7 | 96.2 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 63.8 | 64.8 | 85.8 | 98.2 | 89.9 | 95.5 | 70.8 | 53.8 | 87.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 94.7 | 40.5 | 85.8 | 94.3 | 79.6 | 87 | 70.8 | 74.7 | 97.2 |