Microsoft Surface Pro Microsoft Surface Pro 11 Copilot+ PC Tablet - 13" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (96th percentile) 97th
- Strong screen (90th percentile) 92th
- Strong ram (81th percentile) 86th
- Strong reliability (75th percentile) 74th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 268V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 1.9 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Pro Microsoft Surface Pro 11 Copilot+ PC Tablet - 13" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 268V | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 13" 2880x1920 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 0.9 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |