MSI 16" VenturePro 16 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (81th percentile) 86th
- Strong gpu (78th percentile) 84th
- Strong storage (78th percentile) 83th
- Strong cpu (71th percentile) 83th
Cons
- Below average compact (30th percentile) 23th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core 9 270H |
| Cores | 14 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| HDMI | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.2 lbs |
| Battery | 55 Wh |
| OS | Windows 11 Home |