BenQ BenQ MA320U 32" 4K HDR Matte Monitor for MacBooks Review
Resumen
Rendimiento
Ventajas y desventajas
Pros
Cons
Especificaciones
Especificaciones completas
Display
| Size | 32" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 |
Color & HDR
| Brightness | 600 nits |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| USB-C | 1 |
| Thunderbolt | N/A |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Touchscreen | No |
| Power | 90 |
| Weight | 9.1 kg / 20.1 lbs |
Relación calidad-precio
Frente a la competencia
| Spec | BenQ BenQ MA320U 32" 4K HDR Matte Monitor for MacBooks | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift 31.5" OLED 4K HDR | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 32 | 57 | 45 | 27 | 32 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 360 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 5 | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | HDR10 | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR10 | HDR10 |