ASUS TUF Gaming TUF 27" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 300 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | Adaptive-Sync |
Color & HDR
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 16.7 Million Colors |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| USB-C | 1 |
| Speakers | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Webcam | No |
| Touchscreen | No |
| Weight | 4.6 kg / 10.1 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS TUF Gaming TUF 27" | LG UltraGear LG - UltraGear 27" IPS Dual Mode (4K UHD 180Hz, | MSI MAG MSI MAG 321CUP QD-OLED 31.5" 4K HDR 165 Hz Curved | Samsung Odyssey Samsung Odyssey G7 27" UHD 4K 144Hz IPS AMD | BenQ Mobiuz BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming | Dell UltraSharp Dell UltraSharp U3225QE 31.5" 4K HDR 120 Hz |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 27 | 32 | 27 | 27 | 31.5 |
| Resolution | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | IPS | OLED | IPS | IPS | IPS |
| Refresh Rate | 300 | 180 | 165 | 144 | 165 | 120 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
| Adaptive Sync | Adaptive-Sync | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium | - |
| Hdr | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR10+ | HDR10 | HDR |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Color | Compact | Display | Feature | Ergonomic | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS TUF Gaming TUF 27" | 82.5 | 87.3 | 71 | 82.4 | 79.7 | 97.3 | 98.1 | 66.4 |
| LG UltraGear 27" Dual Mode Compare | 89.8 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 94.1 | 99.9 | 97.3 |
| MSI MAG 321cup Qd-oled 31.5" Compare | 99 | 8.2 | 98.7 | 97.2 | 96.5 | 99.8 | 89.4 | 99.3 |
| Samsung Odyssey G7 27" Compare | 95.1 | 78.7 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 90 | 98.9 | 90.6 |
| BenQ Mobiuz EX271U 27" Compare | 92 | 88.5 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 92.1 | 91.8 | 74 |
| Dell UltraSharp Dual 31.5" Compare | 97.6 | 72.4 | 90.5 | 82.4 | 87.8 | 58.3 | 97.2 | 90.6 |