HP 17 17 AI Powered Laptop 17.3" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (78th percentile) 85th
- Strong ram (70th percentile) 77th
Cons
- Below average compact (5th percentile) 4th
- Below average reliability (27th percentile) 31th
- Below average screen (30th percentile)
- Below average cpu (33th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 1355U |
| Cores | 10 |
| Frequency | 5.0 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 17.3" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Weight | 2.1 kg / 4.6 lbs |
| Battery | 41 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP 17 17 AI Powered Laptop 17.3" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 1355U | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 24 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 17.3" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | Intel UHD Graphics | Apple (10-Core) | AMD Radeon 8060 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.1 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | 41 | 72 | 70 | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP 17 17 AI Powered Laptop 17.3" | 47.4 | 49.1 | 77.4 | 63.1 | 47.2 | 3.6 | 84.7 | 30.5 | 70.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.5 | 80.9 | 99.5 | 98.9 | 89.8 | 93.4 | 76.6 | 55.8 | 99.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |