NVIDIA SIRIUS STORMCRAFT Sirius AI Gaming Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14700F |
| Cores | 1 |
| Frequency | 2.1 GHz |
| L3 Cache | 33 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Tower |
| PSU | 650 |
| Weight | 11.8 kg / 26.0 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | NVIDIA SIRIUS STORMCRAFT Sirius AI Gaming | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI EdgeXpert MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Lenovo Legion Lenovo - Legion Tower 5i Gaming Desktop - Intel | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 14700F | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 7 265K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 9 7900 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 2048 | 2048 | 2048 | 4096 | 1000 | 2048 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Form Factor | Tower | Desktop | Desktop | Mini | mid-tower | Desktop |
| Psu W | 650 | 1000 | 850 | 240 | 500 | 850 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NVIDIA SIRIUS STORMCRAFT Sirius AI Gaming | 83.9 | 69.9 | 91.3 | 60.5 | 87.7 | 13.1 | 87.7 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.9 | 86.3 | 99.4 | 93.1 | 71.9 | 93.8 |
| HP OMEN 45L Gaming Compare | 96.5 | 87.9 | 79.5 | 80 | 93.1 | 71.9 | 99.8 |
| MSI EdgeXpert EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer Compare | 99.1 | 95 | 99.1 | 91.1 | 98 | 41.2 | 85.9 |
| Lenovo Legion Tower 5i Gaming Compare | 87.5 | 74.6 | 88.5 | 99.4 | 59.3 | 71.9 | 99.8 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 | 87.1 |