Google Pixel 10 Pro XL Moonstone 256GB 2025 Review
Überblick
Leistung
Vor- und Nachteile
Pros
Cons
Technische Daten
Alle technischen Daten
Display
| Screen Size | 6.8 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 1344 x 2992 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 3300 nits |
| HDR | Yes |
Performance
| Processor | 3.78 GHz |
| Processor Model | 3.78 GHz |
| CPU Speed | 3.78 |
| RAM | 16 MB |
| Storage | 256 GB |
Camera
| Main Camera | 50 |
| Camera Count | 3 |
| Ultrawide | 48 |
| Telephoto | 48 |
| Front Camera | 42 |
Battery & Charging
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | Fast Charging |
| Connector | USB-C |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| NFC | No |
| USB | USB-C |
Design & Build
| Water Resistance | IP68 |
| Fingerprint | Yes |
| Face Recognition | Yes |
| OS | Android 16 |
Preis-Leistungs-Verhältnis
Price History
Im Vergleich
| Spec | Google Pixel 10 Pro XL | Samsung Galaxy Samsung - Galaxy S26 Ultra 512GB (Unlocked) - | Motorola Moto G Motorola - moto g stylus 2025 256GB (Unlocked) - | OnePlus OnePlus OnePlus - 15 512GB (Unlocked) - Infinite Black | Apple iPhone Apple - Pre-Owned Excellent iPhone 16 Pro 5G 128GB | 8849 Tank 8849 Tank 3 5G Rugged Smartphone, 23800mAh 6.79" |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.8 | 6.9 | 6.7 | 6.8 | 6.3 | 6.8 |
| Display Type | OLED | OLED | OLED | OLED | OLED | - |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Processor | 3.78 GHz | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon 6 Gen 3 | 8 Elite Gen 5 | Apple A18 Pro | Octa-Core |
| RAM (GB) | 16 | 12 | 8 | 16 | 8 | 16 |
| Storage (GB) | 256 | 512 | 256 | 512 | 128 | 512 |
| Rear Camera Mp | 50 | 200 | 50 | 50 | 48 | 200 |
| Front Camera Mp | 42 | 12 | 32 | 32 | 12 | - |
| Battery Capacity Mah | - | 5000 | 5000 | 7300 | 3582 | - |
| Charging Wattage | - | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | false | true | true | - | true | false |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | IP68 | IP68 |
| Operating System | Android 16 | Android 16 | Android 15 | Android 16 | iPadOS 18 | Android |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Build | Camera | Battery | Display | Feature | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Google Pixel 10 Pro XL | 99.3 | 99 | 70.5 | 99.7 | 88.9 | 83.2 | 99.1 | 98 |
| Samsung Galaxy S26 Ultra Compare | 99.3 | 99.9 | 99.8 | 99.7 | 99.7 | 99.8 | 99.1 | 92.2 |
| Motorola Moto G stylus 2025 Compare | 99.9 | 96.9 | 99.9 | 99.7 | 100 | 86.6 | 99.9 | 99.8 |
| OnePlus OnePlus 15 Compare | 92.7 | 99.8 | 98.6 | 97.7 | 94.7 | 100 | 99.5 | 99.8 |
| Apple iPhone Pre-Owned Excellent 16 Pro 5G Compare | 99.3 | 99.4 | 88.8 | 98.4 | 86.2 | 97.4 | 94.5 | 98 |
| 8849 Tank 8849 Tank 3 5G Rugged Compare | 92.7 | 86.5 | 70.5 | 92.6 | 96.9 | 84.7 | 87.5 | 92.6 |