HP 16" OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop 2025 16” 2880x1800 120Hz Touchscreen Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (93th percentile) 94th
- Strong storage (89th percentile) 92th
- Strong screen (82th percentile) 86th
Cons
- Below average compact (7th percentile) 7th
- Below average reliability (27th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 288V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2880 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 3.2 kg / 7.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |