Lenovo X Series 13.3" ThinkPad X13 Gen 6 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (95th percentile) 96th
- Strong port (85th percentile) 84th
- Strong storage (78th percentile) 83th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 255U |
| Cores | 12 |
| Frequency | 4.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 400 nits |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x USB-C® (Thunderbolt™ 4 |
| HDMI | HDMI® 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 2.1 lbs |
| Battery | 41 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |