Hamilton Buhl SchoolMate HamiltonBuhl HA7 SchoolMate Deluxe Stereo Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Design
| Form Factor | Over-Ear |
| Open/Closed | Closed |
| Weight | 0.3 kg / 0.6 lbs |
| Ear Cushion | Leather |
Audio
| Driver Type | 40mm |
| Driver Size | 40 |
| Freq Min | 50 |
| Freq Max | 20000 |
| Impedance | 32 |
| Sensitivity | 105 |
| Codecs | The HamiltonBuhl HA7 headphone is an ideal companion to today's ever growing classroom technology - Apple and Android devices, tablets, computers, MP3 players and more.Each student needs a robust headphone, with high quality sound, to get the most out of their high tech lessons. The noise-isolating, closed-back design provides a superior learning environment for students and makes this an ideal headphone for testing.Featuring soft leatherette cushions, adjustable headband and our unique Dura-Cor |
Connectivity
| Wired Connector | 3.5mm |
| Cable Length | 1.52 |
Features
| App | iOS, Android |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Hamilton Buhl SchoolMate HamiltonBuhl HA7 SchoolMate Deluxe Stereo | Sony Sony - WH-1000XM6- Best Wireless Noise Cancelling | Apple AirPods Max Apple - AirPods Max (USB-C) - Midnight | Sennheiser Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless Active | JBL JBL Tune 770NC Noise-Cancelling Over-Ear | Bang & Olufsen Bang & Olufsen Beoplay HX Noise-Canceling Wireless |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Form Factor | Over-Ear | Over-Ear | Over-Ear | Over-Ear | Over-Ear | Over-Ear |
| Driver Type | 40mm | Dynamic | Dynamic | Dynamic | Dynamic | Dynamic |
| Driver Size (mm) | 40 | 30 | 40 | 37 | 40 | 40 |
| Impedance Ohms | 32 | 48 | 16 | - | 32 | 24 |
| Wireless | - | true | true | true | true | true |
| Active Noise Cancellation | - | true | true | true | true | true |
| Open Closed Back | Closed | Closed | Closed | Closed | Closed | Closed |
| Bluetooth Version | - | 5.3 | 5.0 | 5.2 | 5.3 | 5.1 |
| Battery Life Hours | - | 30 | 20 | 50 | 70 | 35 |