Samsung Samsung Galaxy A17 Samsung Galaxy A17 5G Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
Performance
| Processor | Exynos 1330 (5 nm) |
| Processor Model | Exynos 1330 |
| CPU Cores | 8 |
| RAM | 8 MB |
| Storage | 256 GB |
| Expandable | Yes |
Camera
| Main Camera | 50 |
| Front Camera | 13 |
Battery & Charging
| Battery | 5000 Wh |
| Wired Charging | 25 |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | 25W wired |
| Connector | USB Type-C 2.0 |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| SIM | Nano SIM |
Design & Build
| Weight | 0.2 kg / 0.4 lbs |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Recognition | No |
| OS | Android |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Samsung Samsung Galaxy A17 Samsung Galaxy A17 5G | Samsung Samsung Galaxy S26 SM-S948UZKEXAA | Motorola Moto G PB6V0014US | Google Google Pixel 10 GA09899-US | OnePlus OnePlus 15 5011116281 | Apple Unlocked iPhone 15/15 Plus MTLY3LL/A |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 | 6.9 | 6.7 | 6.3 | 6.8 | 6.1 |
| Display Type | - | OLED | AMOLED | OLED | OLED | OLED |
| Refresh Rate | 90 | 120 | 120 | 120 | 120 | 60 |
| Processor | Exynos 1330 | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon® 6 Gen 3 Mobile Platform | 3.78 GHz | 8 Elite Gen 5 | A16 |
| RAM (GB) | 8 | 12 | 8 | 16 | 16 | - |
| Storage (GB) | 256 | 512 | 1024 | 256 | 512 | 128 |
| Rear Camera Mp | 50 | 200 | 50 | 50 | 50 | 48 |
| Front Camera Mp | 13 | 12 | 32 | 42 | 32 | - |
| Battery Capacity Mah | 5000 | 5000 | 5000 | 4870 | 7300 | - |
| Charging Wattage | 25 | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | false | true | true | false | - | - |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | - | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | - |
| Operating System | Android | Android 16 | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 17 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |