Apple 13.3" Space Gray Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Frequency | 2.0 GHz |
Graphics
| GPU | Intel Iris Plus Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR4X |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 13.3" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| Thunderbolt | 4x Thunderbolt |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.1 lbs |
| OS | Mac OS |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple 13.3" | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel 10th Generation Core i5 Not provided | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 13.3" 2560x1600 | 14" 3840x2400 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 15" 2496x1664 |
| GPU | Intel Iris Plus Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Mac OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.2 | 1.3 | 1.2 | 1 | 1.7 |
| Battery (Wh) | - | 75 | 75 | - | - | 66 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple 13.3" | 31.6 | 54.8 | 32.5 | 94.7 | 77.5 | 91.2 | 72.3 | 94.8 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.2 | 66.6 | 94.1 | 99.3 | 75.6 | 84.5 | 72.3 | 55.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 15" Compare | 98.6 | 42 | 86.9 | 96.8 | 86.2 | 53.7 | 84.7 | 75.6 |