ASUS ASUS 2025 Lightweight Laptop, 15" FHD OLED Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (66th percentile) 92th
Cons
- Below average ram (10th percentile) 14th
- Below average storage (16th percentile) 17th
- Below average cpu (16th percentile) 18th
- Below average gpu (18th percentile) 21th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel N-Series N305 |
| Cores | 8 |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | Intel |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 2.1 kg / 4.7 lbs |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS ASUS 2025 Lightweight Laptop, 15" FHD OLED | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel N-Series N305 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max Pro 385 |
| RAM (GB) | 8 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 256 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 1024 |
| Screen | 15" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 2.1 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.6 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 80 | - | 74 |