Apple iPad Air 13" 13-inch M3 chip Built for Intelligence Blue 2025 Review
개요
성능
장단점
Pros
Cons
사양
전체 사양
Processor
| CPU | Apple M3 |
| Cores | 8 |
| GPU | Apple (9-Core) |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Expandable | No |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2732 |
| Panel | IPS |
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular | No |
Features
| Stylus Support | Yes |
| Stylus Model | Apple Pencil Pro |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Face Unlock | No |
Physical
| Weight | 0.6 kg / 1.4 lbs |
| Battery | 37 Wh |
| OS | iPadOS |
가성비 분석
경쟁 제품 비교
| Spec | Apple iPad Air 13" 13-inch M3 chip Built for Intelligence | Samsung Galaxy Tab S Samsung 14.6" Galaxy Tab S10 Ultra 1TB Multi-Touch | Microsoft Surface Pro Microsoft 13" Surface Pro Copilot+ PC (11th | Lenovo Idea Tab Lenovo - Idea Tab Pro - 12.7" 3K Tablet - 8GB RAM | Xiaomi Pad 7 PRO Xiaomi Pad 7 Pro Ai WiFi Version Global (No Calls | Teclast TECLAST T65PLUS 13.4-Inch Android 15 Tablet 2025, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M3 | MediaTek 9300 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | MediaTek Dimensity | 3 GHz | 2.2 GHz |
| RAM (GB) | 8 | 16 | 32 | 8 | 12 | 8 |
| Storage (GB) | 128 | 1024 | 1000 | 256 | 512 | 256 |
| Screen | 13" 2732x2048 | 14.6" 2960x1848 | 13" 2880x1920 | 12.7" 2944x1840 | 11.2" 3200x2136 | 13.4" 1920x1200 |
| OS | iPadOS | Android 14 | Windows 11 Home | Android 14 | Android 14 HyperOS | Android 15 |
| Stylus | true | true | true | true | false | false |
| Cellular | false | false | false | false | false | true |
| Battery (Wh) | 37 | - | 53 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Screen | Battery | Feature | Storage | User Sentiment | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple iPad Air 13" 13-inch M3 chip Built for Intelligence | 88.6 | 87.8 | 75 | 94.1 | 98.6 | 93.1 | 55.9 | 70.5 | 89.5 | 98.1 |
| Samsung Galaxy Tab S 14.6" 10 Ultra Compare | 73 | 73.6 | 90.8 | 95.8 | 94.9 | 99.8 | 96.6 | 84 | 96.1 | 99.3 |
| Microsoft Surface Pro 13" Compare | 99.6 | 98.3 | 98.3 | 97.9 | 99.8 | 94 | 94.3 | 30.6 | 89.5 | 92.5 |
| Lenovo Idea Tab Pro 12.7" 3K Compare | 44.2 | 45.8 | 75 | 92 | 94.7 | 95.6 | 74.8 | 91.2 | 96.1 | 99.3 |
| Xiaomi Pad 7 PRO Pad 7 Pro Ai Compare | 82.1 | 82.3 | 84.9 | 99.1 | 46.1 | 53.2 | 88.6 | 70.5 | 54 | 92.5 |
| Teclast T65PLUS 13.4-Inch Android 15 Tablet 2025 Compare | 74.5 | 75.1 | 75 | 45.4 | 94.5 | 24.4 | 74.8 | 70.5 | 92.5 | 95 |