HP 15.6" Full HD LED Notebook,AMD Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average storage (12th percentile) 15th
- Below average cpu (16th percentile) 21th
- Below average screen (16th percentile) 25th
- Below average reliability (27th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7520U |
| Cores | 4 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 256 GB |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| OS | Windows 11 Pro |