Apple iPad Pro Apple 2022 iPad Pro, 12.9-inch, Wi-Fi + Cellular, Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (99th percentile) 100th
- Strong screen (83th percentile) 89th
- Strong cpu (73th percentile) 85th
- Strong gpu (73th percentile) 84th
Cons
- Below average connectivity (14th percentile)
- Below average feature (21th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Apple |
| Cores | 8 |
Memory & Storage
| RAM | 256 GB |
| Storage | 256 GB |
Display
| Size | 12.9" |
| Resolution | 2732 |
Connectivity
| Cellular | Yes |
Features
| Stylus Support | Yes |
Physical
| Weight | 0.3 kg / 0.7 lbs |
| OS | iPadOS |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple iPad Pro Apple 2022 iPad Pro, 12.9-inch, Wi-Fi + Cellular, | Apple iPad Pro Apple 11" iPad Pro M5 Chip (Standard Glass, 512GB, | Microsoft Surface Pro Microsoft 13" Surface Pro Copilot+ PC (11th | Samsung Galaxy Tab S10 Samsung 12.4" Galaxy Tab S10+ 256GB Multi-Touch | Lenovo Yoga Tab Series Lenovo Yoga Tab Plus | HP GPD Win MAX 2 2025 Handheld Gaming PC with AMD |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple | Apple M5 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | MediaTek 9300 | Qualcomm® Snapdragon® 8 Gen 3, QCM8650 | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| RAM (GB) | 256 | 12 | 32 | 12 | 16 | 32 |
| Storage (GB) | 256 | 512 | 1000 | 256 | 256 | 2048 |
| Screen | 12.9" 2732x2048 | 11" 2420x1668 | 13" 2880x1920 | 12.4" 2800x1752 | 12.7" 2944x1840 | 10.1" 1920x1200 |
| OS | iPadOS | iPadOS | Windows 11 Home | Android 14 | Android 14 | Windows 11 Home |
| Stylus | true | true | true | true | false | false |
| Cellular | true | false | false | false | false | false |