Samsung 14" Gray Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 16 |
| L3 Cache | 18 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 3 |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
Physical
| Weight | 1.2 kg / 2.7 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Samsung 14" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Core Ultra 7 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 4096 | 2000 | 2048 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.2 | 1.5 | 1.6 | 2.7 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 99 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Samsung 14" | 86.3 | 57.6 | 60.2 | 97.8 | 95.3 | 85.1 | 48.2 | 75.4 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.3 | 20.2 | 77 | 90.3 | 96.8 | 74.2 | 98.6 | 94.9 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.4 | 90.7 | 94.1 | 96.7 | 94 | 75.9 | 91.3 | 55 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.6 | 91.6 | 98.8 | 83.4 | 93 | 7.1 | 95 | 75.4 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 64.9 | 65.8 | 86.4 | 98.3 | 90.2 | 95.5 | 71.6 | 55 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 94.9 | 41.2 | 86.4 | 94.5 | 80.4 | 87.2 | 71.6 | 75.4 |