ASUS ASUS - ProArt P16 16" 3K 120Hz OLED Touch Screen Laptop - Copilot+ PC - AMD Ryzen AI 9 HX 370 - 32GB RAM - RTX 5070 - 2TB SSD - Nano Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 12 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 2.0 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.1 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS ASUS - ProArt P16 16" 3K 120Hz OLED Touch Screen Laptop - Copilot+ PC - AMD Ryzen AI 9 HX 370 - 32GB RAM - RTX 5070 - 2TB SSD - Nano Black | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen AI 9 HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 2000 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 16" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.9 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |